13 bin kişi Almanya’da! Neonaziler çıldırdı, ‘Masrafları ABD ödesin’

Almanya’nın 800 bin sığınmacı kabul edeceğini açıklamasının ardından Macaristan üzerinden Avusturya’ya, oradan da Münih’e hareket eden binlerce sığınmacı hedeflerine ulaştı.

13 bin sığınmacı Almanya’da

Macaristan’da hafta başından beri bekletilen binlerce sığınmacı, trenle Almanya’nın Münih şehrine geldi. Avusturya’nın başkenti Viyana üzerinden Münih’e hareket eden sığınmacıları taşıyan trenler de şehre vardı.

Münih’te çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan sığınmacılara 150 kişilik ekip destek oluyor. Tren garında bekleyen bir grup, sığınmacıları alkışlarla  karşıladı ve yanlarında getirdikleri yardım malzemelerini hediye etti. Gelen sığınmacılar ardından otobüslerle Almanya’nın farklı şehirlerine yerleştirilmek üzere yola çıktı.

13 bin sığınmacı Almanya’da

Almanya Federal Polisi, hafta sonunda Almanya’ya gelen sığınmacı sayısının 13 bin olduğunu açıkladı.

28 yaşındaki Enes isimli Suriyeli bir sığınmacı, 20 günlük zorlu bir yolculuğunun ardından arkadaşları ve akrabalarıyla Almanya’ya geldiklerini söyledi. Suriye’de mimar olduğunu dile getiren Enes, Hamburg’a yerleşerek hayatını burada devam ettirmek istediğini söyledi.

Avusturya Demiryolları, sadece cumartesi günü Macaristan’dan gelen yaklaşık 11 bin kişiyi Almanya’ya taşıdıklarını açıkladı. Avusturyalı yetkililer bugün de yaklaşık 10 bin sığınmacının Almanya’ya varacağını tahmin ediyor.

Merkel’in ortağı tepkili

800 bin Suriyeli ve Iraklı sığınmacıya kapılarını açacağını açıklayan Almanya’da koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) karara tepkili. CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Horst Seehofer, 28 AB üyesi ülkeden sadece Almanya’nın neredeyse tüm sığınmacıları kabul edemeyeceğini belirterek, ”Bunu hiçbir toplum kaldıramaz” dedi.

‘Parayı ABD ödesin’

Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch ise yaşanan sığınmacı krizine ABD’nin sebep olduğunu belirterek, sığınmacıların masraflarının ABD tarafından karşılanmasını talep etti.

Wagenknecht ve Bartsch meclise sunmak üzere hazırladıkları tavsiye belgesinde sığınmacıların geldiği bölgelerin ABD tarafından istikrarsızlaştırıldığını öne sürdü.

Öte yandan Alman medyası Dortmund’a gelecek olan sığınmacılar için aşırı sağcılardan oluşan 30 kişilik bir grubun gece yarısı 02.30 sıralarında protesto eyleminde bulunduklarını ve çıkan arbedede polisin biber gazı kullandığı haberlerine yer verdi.

 

Kaynak AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir