‘3 bin koyunum ile 3 gündür yollardayız’

Doğu Anadolu‘da asırlardır sürdürülen kışın hayvanlar ile yayladan alçak rakımlı bölgelere göç etme geleneği çerçevesinde bir çok göçer yayladan köyüne dönerken, hayvanlarıyla yaylada kalmayı sürdüren son göçerler de kar yağışı sebebiyle göçe başladı.

Hayvancılığa bağlı yaşam sebebiyle Orta Asya’dan günümüze uzanan ve asırlardır devam eden yazın hayvanlarla yaylaya, kışın da yayladan alçak rakımlı bölgelere göç etme geleneği, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz’de halen yaşatılıyor.

Gelenek çerçevesinde yazın havaların ısınmasıyla hayvanlarına otlak bulmak için hazırlıklara başlayan göçerler, “yoşa” denilen boyalar ve boncuklarla süsleyip zil taktıkları koyunlarını, hem sıcaktan bunalmamaları hem de meralarda iyi beslenmeleri amacıyla ilkbaharda yaylalara götürüyor.

Yüzyıllardır Anadolu’da, Orta Asya’dakine benzer ritüellerle sürdürülen bu gelenek çerçevesinde yazın yaklaşık 6 ay hayvanları ile yaylada kalan göçerler, kışın havaların soğumaya başlamasıyla da daha alçak rakımlı mahalle ve köylerine dönüyor.

Doğu Anadolu’da Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan, Iğdır ve Erzincan’da bu geleneği yaşatan bir çok besici, bir süre önce yörede etkili olan soğuk hava nedeniyle hayvanları ile köy ve mahallerine döndü.

Kar yağışı ve soğuk havaya rağmen Eleşkirt’e ulaştı

İlkbaharda Kars’ın Sarıkamış ilçesinden 3 bin koyunla Van’ın Erciş ilçesindeki yaylaya giden Iğdırlı göçerlerden Osman Kaşık, beraberindeki çobanlar ile dönüş yolculuğuna başladı.

Yaklaşık 3 gündür kar yağışı ve soğuk havaya rağmen hayvanları ile yolculuk yapan Kaşık ve çobanlar, Ağrı’nın Eleşkirt ilçesine ulaştı.

 “3 bin koyunum ile 3 gündür yollardayız”

Osman Kaşık, bölgede dünden beri aniden bastıran kar yağışı sebebiyle kışı geçirmek için tekrar Van’dan Kars’a doğru yola çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

“Her yıl bahar ayında Erciş ilçesine giderek yaz mevsiminde koyunlarımızı otlaklarda besliyoruz. Bu yıl erken gelen kış mevsimi bizi tedbirsiz yakaladı. Aniden bastıran kar yağışı yüzünden 3 bin koyunum ile 3 gündür yollardayız. Kışı geçireceğimiz ve ahırlarımızın bulunduğu Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Karakurt bölgesine ulaşmak için 2 gün daha yürüyeceğiz.”

Kaynak AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir