72 saatte 1 milyon Apple Pay aktivasyonu

Bugüne kadar cihaz satışlarıyla rekor kıran Apple, ödeme sistemlerinde de büyük bir başarıya imza attı. Firma 72 saatte 1 milyon Apple Pay aktivasyonu sağladığını açıkladı.

ABD’li teknoloji devi Apple’ın Eylül ayı başında tanıttığı iPhone 6 modellerine eklediği NFC özelliği, Apple Pay adını verdiği bir servisle beraber kullanılıyor. Yeni servisi geçtiğimiz günlerde aktifleştiren firma 72 saatte 1 milyon aktivasyonun sağlandığını açıkladı.

Bizzat firmanın CEO’su Tim Cook tarafından açıklanan rakama göre 1 milyon aktivasyon rakamı ABD’deki diğer bütün kablosuz ödeme sistemlerinin abone sayılarından daha yüksek bir rakam.

Apple’ın yeni ödeme sistemi kredi kartları ile beraber çalışıyor. Telefona gerekli bilgiler girildikten sonra ödeme noktasında bulunan cihaza yaklaştırmak ödeme için yeterli oluyor. Firma her ödemeden yüzde 0.15 oranında pay alıyor. Örnek vermek gerekirse 100 dolarlık bir harcamada Apple’ın kasasına 15 cent giriyor.

Apple Pay sistemi parmak izi güvenliği ile beraber çalışıyor. VISA, MasterCard ve American Express kredi kartlarını destekleyen sistem şimdilik sadece ABD’de kullanılabiliyor. Ödeme sisteminin kullanılabilmesi için alışveriş yapılacak mağazanın altyapısının da buna uygun olması gerekiyor.

Temassız ödeme yaygınlaşıyor

Türkiye’de de kullanılan temassız ödeme sistemleri genelde uyumlu kartlarla gerçekleştiriliyor. Bazı GSM operatörlerinin akıllı telefonlara uyguladıkları ödeme sistemleri de Türkiye’de kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir