ABD Ukrayna’ya silah yollayacak mı?

Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Nisan ayından bu yana 5 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan Ukrayna’daki krize çözüm bulmak için Putin’le görüşüyor.

Merkel ve Hollande, Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile bir araya gelmişti.

Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Moskova’ya geçerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi.

Merkel ve Hollande, Batı’nın Ukrayna’daki krizin sorumlusu olarak gördüğü Rusya’yı barış planına uyum sağlaması için ikna etmeye çalışacak. Petro Poroşenko, Merkel ve Hollande ile yaptığı görüşmelerin, doğuda ateşkesin sağlanması konusunda umut verdiğini belirtmişti.

ABD’den plana destek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de dün Kiev’de Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile bir araya gelmişti. Almanya ve Fransa’nın barış planını destekleyen Kerry, “Biz bölgeyi Ukrayna’dan ayırmadan, kendini ayrılıkçı diyenlerin gereken haklarının temin edilmesi için görüşmelere hazırız. Ukrayna hükümeti de, doğu bölgelerinin özel statü alabileceğini dile getirdi. Biz de bunun için buradayız. Biz, (Rusya ile) birlikte çalışmaya hazırız, ancak buna ateşkesin sağlanmasıyla başlanmalıdır” diye konuşmuştu.

ABD Ukrayna’ya silah yollayacak mı?

Kerry, ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı kullanılmak üzere Ukrayna’ya silah verme konusundaki kararını yakında vereceğini söyledi.

Ayrılıkçılara silah vermekle suçlanan Rusya ise ABD’nin Kiev yönetimine silah desteği vermesinin iki ülke arasındaki ilişkilere ‘müthiş’ zarar vereceğini belirtti.

Cumartesi günü ABD Dışişleri Başkanı Kerry, Rus mevkidaşı Lavrov ile Münih’te görüşecek. Pazartesi günü ise ABD Başkanı Obama, Almanya Başbakanı Merkel ile Beyaz Saray’da görüşecek.

‘Önceki planı uygulamadan yenisini yapmak bir tuzak gibi’

Daha önceki barış planlarının etkisiz kalması nedeniyle Kiev yönetimi endişeli. Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, eylül ayında Minsk’te iki tarafın da kabul ettiği ateşkes anlaşmasının uygulanması gerektiğini söyledi. “Öncekini uygulamadan yeni bir anlaşma yapmak bana bir tuzak gibi görünüyor” dedi.

Yeni barış planının detayları tam olarak bilinmiyor. Alman gazetesi Sueddeutsche Zeitung, barış planının Merkel, Hollande ve Putin arasındaki görüşmelerin ardından çıktığını belirtti. Gazete, Rusya yanlısı ayrılıkçılara daha fazla özerklik verilebileceğini öne sürse de Alman yetkililer bu iddiayı reddetti.

En az 5 bin ölü

Ukrayna’da geçen Nisan ayında Kiev yönetimiyle doğudaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında başlayan çatışmalar son aylarda uygulanmaya çalışılan ateşkes girişimlerine rağmen devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 5350 insan öldü ve 1,5 milyon insan göç etmek zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir