Aylık 80 TL’ye günde 12 saat çalışan çocuklar

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’de çatışmalar iki ayı doldurmak üzere. Yaklaşık 200 bin Suriyeli Kürt Türkiye’ye kaçarak Şanlıurfa’ya yerleşti ve sığınanların neredeyse yarısı çocuk. Bazıları boş binalarda veya sığınmacı kamplarında kalırken, bir kısmı da yakınlarının yanına yerleşme imkânı buldu. 18 yaş altındaki birçok Suriyeli çocuğun, çalışmaktan başka seçeneği yok. Ortalama 7-12 saat arası çalışan çocuklar, genellikle mağazalarda, restoranlarda, tamircilerde, fırınlarda ve pazarlarda ter döküyor. Günde ortalama beş lira kazanan çocukların haftalık ortalama kazançları ise 20 lira.

11 yaşındaki Bargin Efendi, Suruç’ta bir tamirhanede çalışıyor. Annesi ve erkek kardeşleri ile Suruç’a göç eden Bargin’in babası ise Lübnan’da sondaj işçiliği yapıyor. Günde en fazla 5 lira kazanabilen Bargin, daha önce hiç çalışmak zorunda kalmamış. Çalışmak hoşuna gitmese de, ailesine destek olmak için başka seçeneği olmadığını söylüyor. Sabah erken saatte dükkanı temizleyen Bargin, daha sonra gün boyunca patronuna ve müşterilere çay servisi yapıyor.

Fotoğraftaki Suriyeli mülteci çocuğun ismi Celal İso. Suruç’taki bir fırında ter döken 13 yaşındaki Celal, ailesiyle birlikte bir depoda yaşıyor. Babası eskiden inşaat işçiliği yapıyormuş ama şimdi işsiz. Celal de ailesinin geçimine destek olmak için fırında işe girmiş. Her sabah önce dükkanı silip süpürüyor, sonra da ekmekleri çuvallara yerleştiriyor. Günde 7 ila 12 saat arasında çalışan Celal’in haftalık cebine giren para 20 lira.

Mahmud Şeyho henüz 10 yaşında. Manavdaki günlük kazancı 3 ila 5 lira arasında değişiyor. Ailesi Suruç’taki mülteci kampında bir çadırda barınan Mahmud’un erkek kardeşleri de aileye destek olmak için çalışıyor.

Kaynak Al Jazeera

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir