Beyaz köpek balığı akvaryuma bırakılınca öldü

Japonya’da 5 Ocak Salı günü ‘yanlışlıkla yakalandıktan’ sonra Okinawa Churaumi Akvaryumu’nda sergilenmeye başlanan üç buçuk metre uzunluğundaki beyaz köpek balığı öldü. Akvaryum yetkilileri köpek balığının ölüm nedenini araştırdıklarını açıklasa da hayvan hakları örgütleri, balığın akvaryuma hapsedildiği için öldüğünden emin.

Japonya’daki Okinawa Churaumi Akvaryumu, 5 Ocak Salı günü ülkenin güney batısında ‘yanlışlıkla yakalanan’ üç buçuk metre uzunluğundaki beyaz köpek balığının cam bir akvaryuma yerleştirildiğini açıklamıştı. Beyaz köpek balığı, hareket alanının oldukça kısıtlı olduğu görülen akvaryumda yaşamaya başlatıktan üç gün sonra, 8 Ocak Cuma günü öldü.

Akvaryum yetkilileri, beyaz köpek balığının ölüm nedeninin araştırıldığını açıkladı. Akvaryumda araştırmacı olarak çalışan Keiichi Sato, akvaryum koşullarının uluslararası yasalara uygun olduğunu belirterek, köpek balığının ziyaretçilere sergilenmesine gelen eleştirilere, ”Birçok ziyaretçimizden beyaz köpek balığının sergilenmesi yönünde talep almıştık” yanıtını verdi.

Hayvan hakları organizasyonu Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler grubu (PETA), beyaz köpek balığının akvaryuma hapsedilmesini ‘zalimce ve yanlış’ bir karar olarak nitelendirmişti. Grubun yaptığı açıklamada, ”Köpek balığının ölme nedeni açık: Esaret. Hiçbir köpek balığı asla bu şekilde ölmemeli” dendi.

Okinawa Churaumi Akvaryumu, beyaz köpek balığının sergilenmeye başlanmasını Salı günü yapılan açıklamayla ‘eşine az rastlanan bir başarı’ olarak duyurmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir