Fransız askerlerinden yemek karşılığı çocuklara tecavüz

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 14 askerlerinin Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çocukları istismar ettiği iddiası hakkında konuştu: Kanıtlanırsa onlara karşı acımasız olacağım.

İngiliz Guardian gazetesi, Birleşmiş Milletler iç raporundan bazı kısımları yayımladı. Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki 14 Fransa askerinin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti. İddiaya göre askerler yemek ve para karşılığında çocuklara tecavüz etti.

Fransa Savunma Bakanlığı, 2014 Temmuzunda iddialardan haberdar olduklarını açıkladı. Paris’teki savcıların hemen soruşturma açtığı belirtildi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de evlerinden kaçmak zorunda olan insanların kaldığı bir kampta 10 çocuğun istismar edildiği iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler de 2014 sonbaharında Bangui’de konuyla ilgili soruşturma açtıklarını belirtti. Bir çalışanlarının raporu henüz tamamlanmadan sızdırdığı da açıklandı.

Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, rapora göre 2013 Aralığı ve 2014 Haziranı arasında 14 askerin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu söyledi.

AFP haber ajansına konuşan bir başka kaynak da askerlerden çok azının kimliğinin teşhis edildiğini belirtti. İddiaların yaşları 9 ile 13 arasında değişen 6 çocuktan geldiğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iddialar hakkında konuştu:

“Konuyla ilgili fazla bir şey bilmiyorum. Eğer bazı askerler yanlış davrandıysa, yaptıkları ciddi şeylerse, cezası ağır olacak. Ordumuzdan gurur duyuyorum. Bu yüzden yanlış davrananlara karşı acımasız olacağım.”

Çocuklar için çalışan yerel sivil toplum kuruluşu CPDE’nin başkanı Remy Djamouss, “10 yaşından küçük çocuklara, kendilerini korumak için gönderilen insanlar tarafından tecavüz edilmesi kabul edilemez” dedi.

Fransız birlikleri, son iki yıldır Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de çatışmalara aktif olarak katılıyor. Fransa’nın Afrika kıtasında Burkina Faso, Nijer ve Çad’da da askeri üsleri bulunuyor.

18 ay önce Müslüman Selekalarla Hıristiyan Anti-Balaka milisleri arasındaki çatışmaların artması üzerine Fransa, eski kolonisi Orta Afrika Cumhuriyeti’ne müdahale etmişti. 2 bin Fransız asker, bu sene yerlerini BM barış gücüne bırakmaya başladı.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde iki yıl önce başlayan çatışmalarda en az 5 bin kişi yaşamını yitirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, Aralık 2013’ten bu yana ülkede 173 bin kişi yerinden oldu. 37 bin kişi de komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir