Hollandalı askerlere sığınan 300 Bosnalı, Sırp’lara teslim edilmiş

Bosna savaşında Srebrenitsa ve Jepa’da soykırım yaptıkları için 2009’da Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce hapis cezasına çarptırılan ve karara itiraz eden beş Sırp subayın cezaları onandı. Subaylardan ikisi müebbet hapis cezası aldı.

Avrupa’nın ortasında tam 5 yıl boyunca katledilen Bosnalı Müslümanlar için dünya ayağa kalkmak değil, gündemine dahi almamıştı. Silahsız sivil ve masum insanları inançları doğrultusunda katleden Sırp kasaplarına diktatatör bile diyemeyen ne idüğü belirsiz Lahey mahkemesi katilleri sadece savaş suçlusu ilan etmişti!

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) Temyiz Kurulu, Srebrenitsa ve Jepa’da soykırım yapmakla suçlanan beş Sırp Cumhuriyeti Ordusu subayı hakkında nihai kararını verdi. Mahkeme, beş subaydan ikisini müebbet hapis cezasına, diğer üç subayı ise 13 ile 35 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

ICTY Temyiz Kurulu, 1992-1995 savaşında Bosna-Hersek’in Srebrenitsa ve Jepa şehirlerinde Boşnaklara yönelik soykırım gerçekleştiren Vuyadin Popoviç, Lyubişa Beara, Drago Nikoliç, Radoviy Miletiç ve Vinko Pandureviç’i mahkum etti. Popoviç ile Beara müebbet hapis cezası aldı.

ICTY, beş Sırp subay hakkında 2010’da kararını vermiş, sanıklar bu karara itiraz etmişti. 2010’daki kararda da Popoviç ile Beara müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Değişen tek hüküm, Radivoy Miletiç’in cezasının 19 yıldan 18 yıla düşürülmesi oldu.

1995 Temmuz’unda Sırp komutan Ratko Mladiç ve askerlerinin kuşattığı Srebrenitsa BM tarafından ‘güvenli bölge’ ilan edilince kente Hollandalı Barış Gücü askerleri gönderilmişti. Hollandalı askerler Srebrenitsa’ya 6 km uzaklıktaki Potacari’ye konuşlandırılmıştı.

Mladiç’in katliam tehditleri üzerine yaklaşık 300 Bosnalı, Hollandalı askerlerin bulunduğu üsse sığındı. Ancak Hollandalı askerlere rağmen Sırplar bu 300 Bosnalıyı da katletti.

Öldürülenlerin yakınları katliamı önleyemedikleri için 2007 yılında Hollanda devleti aleyhine de dava açmıştı. Hollanda ise olayla ilgili yaptığı soruşturmada, askerlerinin katliama müdahale etmemesinde suçsuz bulmuştu. Hollanda’nın bu kararı Bosnalı Müslümanların tepkisini çekmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir