İslam karşıtlığına para yağdıran vakıflar

ABD’de yayınlanan bir rapora göre, bazı zengin vakıflar, ülkedeki İslam karşıtlığının yayılması için, 10 düşünce kuruluşuna milyonlarca dolar bağış yaptı. 2001-2012 yılları arasında yapılan bağışların tutarı 57 milyon doları buldu.

ABD’de Arizona eyaletinin Phoenix kentinde İslam karşıtı bir protestocu, üstünde “Amerika’da şeriata hayır” ifadesi yazılan bir döviz taşıyor.

ABD’de yayınlanan bir rapor, ülkede İslamofobi’yi yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen kampanyalara milyonlarca dolar bağış yapan finansörleri ortaya çıkardı.

Center for American Progress adlı düşünce kuruluşunun yayınladığı “Nefret Üretmeye Çalışan İslamofobi Ağları” isimli raporun yazarlarından Yasmine Taeb’e göre, Amerikalıları İslam karşıtı yapmayı amaçlayan sekiz ana finansör var:

“2001’den bu yana sekiz varlıklı bağışçı, 57 milyon dolar civarında bir rakamı Müslüman ve İslam aleyhtarı kuruluşlara bağışladı.”

Rapor, bu kampanyaları düzenleyen ve finans kaynağı sağlayan kuruluşların isimlerini de yayınladı. Hem kampanya düzenleyicilerinin hem de bağışçıların İsrail lobisiyle ilişkili kuruluşlar olması dikkat çekiyor.

Rapora göre, ana bağışçı kuruluşlar ve bağışladıkları tutarlar şöyle:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir