MÜSİAD, Amerika’da örgütleniyor

MÜSİAD USA, aynı gün New York ve civarındaki restoran ve gıda firmalarını bir konferansta buluşturdu. MÜSİAG Genel Başkanı Nail Olpak, Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Tosyalı ve N. Alper Esen, MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer, Genel Sekreter İbrahim Uyar, yönetim kurulu üyeleri Levent Ali Yıldız, Ömer Er, Çetin Güzel, Muharrem Atalan, Mustafa Albayrak ve iş dünyasından 200’e yakın kalabalık bir heyetin katıldığı açılış töreninden sonra konuşan New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, işadamları örgütlerinin ABD’de etkin olarak çoğalmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. MÜSİAD faaliyetlerinden ve iş geliştirmek adına yaptıklarını anlatan Genel Başkan Nail Olpak da, “Üyeleri ile birlikte yüzbinlerce kilometre yol yaptıklarını ve Türk girişimcisinin sesini dünyanın her yerinde duyurmak için çaba harcadıklarını” söyledi.

Konuşmasında Türkiye’nin ABD ile olan ticaretinin düşüklüğüne dikkat çeken MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer, “Türkiye’nin 2023 vizyonudoğrultusunda ihracatı 500 milyar dolar seviyesine çıkarmak için daha çok çalışacaklarını” söyledi. ABD’nin gıda ithalatının 128 milyar dolar civarında olduğunu ve bunun neredeyse Türkiye ihracatına denk geldiğini kaydeden Tuncer, Türkiye’nin gıda ihracatının ABD’nin gıda ithalatı içindeki payının sadece binde 4 olduğunu vurguladı. Toplantıda role model olarak tanıtılan First Republic Bank Vice President görevinde bulunan Gaye Erkan da kariyer serüvenini anlatan bir konuşma yaptı.

Törende New York’un en beğenilen Türk restoranı anket sonuçları da açıklandı. Ankete katılanların yüzde 23’ünün oyunu alan Turkish Kitchen birinci seçildi. Turkish Kitchen’a ödülünü MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak verdi. Oylamada Şip Şak ikinci, Ali Baba Restaurant üçüncü seçildi.

Ayrıca MÜSİAD USA’a yeni üye olanlara rozetleri de takıldı. Restoran oturumda konuşan New York Hospitality Alliance Direktörü Andrew Rigie, restoran danışmanı corporate şef Ahmet Mithat Gülal, İstanbul Restaurant’ın sahibi Rıza Ataş ve TOA Consulting COO’su Cüneyt Gürkan restoran sektöründekitrendler ve fırsatlarla ilgili katılımcıları bilgilendirdi. New York Ticaret Ataşesi Mustafa Yurdupak ve Vintage Food ortaklarından Musa Çelik etnik gıda sektöründeki gelişmelerle ilgili bilgi verdiler.

Törende MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın’a Türkiye’de kendi adına diktikleri fidanın sertifikasını verdi. Törensponsorlara verilen plaketler ve toplu resim seromonisiyle sona erdi. MÜSİAD USA’nın açılış töreninde New York ve civarındaki Türk iş dünyası da bir araya geldi.

Törene Başkonsolos yardımcısı Reyhan Özgür, ekonomi ataşeleri Necati Önder Oruç, Mehmet Ak, Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Mollaoğlu, TACCI Başkanı Ali Koçak, THY Kuzey Amerika Genel Müdürü İhsan Baytan, Vintage Food’un ortaklarından Levent Demirgil, Güllüoğlu’nun sahibi Ercan Karabeyoğlu, Ali Baba Restaurant’ın sahibi Alirıza Doğan, Şip Şak Restaurant’ın sahibi Orhan Yeğen, Taşkın Bakery’nin sahibi Kadir Taşkın, Pierre LotiWine Bar ortaklarından Orhan Çakır, Antique Garage Restaurant’ın sahibi Utku Cinel, Liman Restaurant’ın sahibi Yusuf Başusta, Turkish Depot Corp. sahibi Muhittin Bağrıyanık, Sahara Restaurant’ın sahibi Muhammed Akat, Brooklyn’deki Roka Cafe’nin ortaklarından Kemal Birtek, CPD Holding’in ABD Kuzey Doğu Eyaletler Müdürü Şevket Kayabaş, Derya Staffing’in sahibi Derya Taşkın, Imtrex Inc’in sahibi Tolga Sağıroğlu, Imperial Bag & Paper şirketinin sahibi Bilgehan Parlak, Pasha Wholesale’in sahibi Osman Nuri Kır, Ogmen Law Firm sahibi Ayhan Öğmen, restoran danışmanı Bahri Karaaslan, ATCOM eski başkanı Prof İhsan Işık, PR firması Finn Partners ortaklarından Morris Silver, PR şirketi M. Silver’in yöneticisi Haldun Dinççetin, finans yöneticileri Altan Ergün ve Alper Ergün, seyahat acentası sahibi Mine Anlar, DHL Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye sorumlusu Ahmet Bodur, Herrick Feinsteinhukuk firmasından Janset Batıbay, Sole Grano LLC’den Harun Ekici, Turkon America’dan Serdar Ektik, Lazzoni Mobilya’dan Alper Güler, Avukat OzanYaltı, Akut USA’den Barış Öztürk gibi pek çok isim katıldı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir