Siber saldırı! 2.7 milyon kredi kartı bilgisi çalındı

HSBC’yi hedef alan siber saldırıda Türkiye’deki 2.7 milyon müşteriye ait kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiği belirtildi. HSBC’den yapılan açıklamada, saldırının herhangi bir finansal risk doğurmadığı belirtildi.

HSBC Türkiye’ye yapılan siber saldırıda 2.7 milyon kredi kartı sahibinin ismine ve karta bağlı hesap numarası ile kartların son kullanım tarihi bilgilerinin ele geçirildiği açıklandı. HSBC’den yapılan açıklamada saldırının müşteriler için finansal bir risk doğurmadığı ve işlemlerine devam edebilecekleri ifade edildi.

HSBC tarafından yapılan yazılı açıklamada şu şekilde:

“Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartları sistemlerine yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayla ilgili başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Söz konusu olay neticesinde, yaklaşık 2.7 milyon müşterimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur. Tüm işlemler için kontrol ve izleme düzeyleri artırılmış, ilave güvenlik önlemleri uygulamaya alınmıştır.

Müşteri bilgilerinin gizliliği ve güvenliği, en büyük önceliğimizdir. Tüm müşterilerimize Bankamız tarafından gerekli bilgilendirme yapılmış ve özür dilenmiştir. Müşterilerimiz açısından bu olaydan kaynaklanan herhangi bir finansal risk bulunmamaktadır. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine güvenli bir şekilde devam edebilirler.”

Çalınan bilgiler risk doğurmuyor

HSBC, elde edilen bilgilerle telefon bankacılığı işlemlerinin yapılamayacağını ve vadeli/vadesiz mevduat hesaplarının da risk altında bulunmadığını belirtti. HSBC, müşteriler adına doğacak finansal zararların karşılanacağını belirtti.

ABD’de sıkça rastlanan kredi kartı bilgilerini elde etmeye yönelik hırsızlıklar, yeterli bilgi sunmadığı için dijital ve mobil üzerindeki finansal işlemleri doğrudan etkilemiyor. Giderek büyüyen bir iş sektörü haline gelen siber suçlarda, bu bilgilerin yeraltındaki hacker sitelerinde takas edilmek için çalındığı düşünülüyor.

ABD’de geçtiğimiz yıl Target perakende zincirinden 70 milyon kredi kartı bilgisi çalınmıştı. Eylül ayında ise ABD’nin en büyük yapı market zinciri Home Depot, 56 milyon kredi kartı bilgisinin çalındığını duyurmuştu.

 

Kaynak: Al Jazeera

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir