Şirketler, işçilerin yüzde 10’u geçmeyecek oranda Suriyeli çalıştırabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, çalışma izni verilecek Suriyelilerin açık işlerde çalışacağını ve sayılarının diğer işçilerin yüzde 10’unu geçmeyeceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 2015 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Faruk Çelik, muhalefetin sorularını da yanıtladı. CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Bakan Çelik’e, Suriyeli sığınmacıların istihdamının nasıl düzenleneceğini sordu. Çelik buna şöyle yanıt verdi:

“Suriyeliler ile ilgili şu anda Göç İdaresi’nin çıkarttığı bir yasa var. O çerçeve bir yönetmelik çıkması gerekiyordu, o da yayınladı. Şimdi Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç var. Bunlara geçici bir kimlik, tanımlama kimliği diyebileceğimiz bir kimlik verilecek. Bunların açık iş dediğimiz pozisyonlarda, bu pozisyonlarda bizim işçilerimiz yüzde 10’unu aşmayacak şekilde, çok teknik bir çalışma yapıyoruz. Bugüne kadar gelen Suriyelilerle ilgili de ağırlıklı şirket düzeyinde, işveren düzeyinde, iş ortaklığı şeklinde pasaportlu olarak gelenler. Henüz Suriyelilerle ilgili Bakanlar Kurulu kararı hazırlanmış değil.”

Yetkililere göre, Suriye’de 2011’de başlayan iç savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen 1 buçuk milyonu aşkın sığınmacı var.

 

Kaynak AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir